دزدگیر اماکن یک سیستم الکترونیکی جهت تأمین امنیت منزل و محل کار شما است که از یک دستگاه مرکزی و تعدادی سنسور تشکیل شده است. زمانی که هر یک از سنسورها خطری را تشخیص دهند آژیر دستگاه فعال شده و هشدارهای لازم با توجه به مدل دزدگیر از طریق تماس تلفنی، پیامک و اینترنت برای شما ارسال خواهد شد. با توجه به گستردگی سنسورهای امنیتی و سایر تجهیزات همچون باتری به صورت مجزا با توجه به محل نصب و نیاز کاربر انتخاب و خریداری می‌شود. در ادامه شما با انواع سنسورهای امنیتی و در کل لوازم جانبی دزدگیرها به صورت کامل آشنا خواهید شد تا با توجه به نیاز و محل نصب دزدگیر به راحتی اقدام به خرید اقلام فوق نمایید.

دزدگیر اماکن هشدارها را از چه طریق برای شما ارسال می کند

دزدگیر های اماکن از طریق دستگاه های تلفن کننده که خطوط ثابت تلفن متصل می شوند یا از طریق سیم کارتی که درون دستگاه قرار می گیرد می تواند هشدار ها را برای شما ارسال نماید، روش اول مربوط به دزدگیر های قدیمی است که با توجه کارایی و امنیت پایین در حال منسوخ شدن است ولی روش دوم و استفاده از سیم کارت با توجه به امنیت و کارایی بالا یکی از بهترین روش های اطلاع رسانی هشدار ها است از اینرو در ادامه به توضیح نحوه اطلاع رسانی هشدار دزدگیر های امکان از طریق سیم کارت خواهیم پرداخت.

دزدگیر های سیم کارتی

معمولاً دزدگیر های اماکن با قابلیت اتصال مستقیم سیم کارت به دزدگیر های سیم کارتی معروف هستند که با توجه به مدل و تکنولوژی ساخت قابلیت های متفاوتی دارند، ساده ترین عملکر کرد این نوع سیستم های امنیتی ارسال پیامک یا تماس تلفنی با شما می باشد که برخی از این نوع دزدگیر های سیم کارتی دارای اپلیکیشن های کاربردی امنیتی با قابلیت برنامه ریزی هستند که دزدگیر اماکن AMS یکی از بهترین ها در این زمینه است، نسل جدید دزدگیر های اماکن سیم کارتی علاوه بر پیامک و تماس تلفنی با استفاده از اینترنت سیم کارت نیز قابلیت ارسال هشدار و کنترل دارند که با اپلیکیشن های کاربردی و قابل برنامه ریزی امکانات بینظیری در اختیار کاربران قرار می دهند دزدگیر اماکن IoMax یکی از بهترین ها و نسل جدید دزدگیر اماکن بر پایه اینترنت است.


این نوع سنسور ها که به چشمی دزدگیر معروف هستند با استفاده از امواج مادون قرمز و ارسال و دریافت آن به محیط می توانند حرکت را در محیط تشخیص دهند. مبنای تشخیص حرکت در این نوع سنسورها گرمای جسم در حال حرکت می باشد از اینرو حرکت اجسامی مانند، پرده یا شاخه درخت توسط این سنسورها فیلتر می شود.

نوع پیشرفته این سنسورها با نام سنسور یا چشمی وزنی شناخته می شود. چشمی های وزنی توانایی تشخیص انسان و حیوان را دارند از اینرو حرکت حیوانات را فیلتر کرده و از ایجاد هشدارهای خطا جلوگیری می کنند. این نوع سنسور های گزینه مناسبی برای نصب در محیط های بیرونی هستند.

Image

سنسور های آهنربایی درب و پنجره

معمولاٌ جهت تشخیص باز شدن درب و پنجره های منزل یا هر محیطی که مجهز به سیستم امنیتی است از این سنسور ها که سنسور مگنت دزدگیر نیز معروف هستند استفاده می شود. این نوع سنسور های به صورت دو تکه هستند که یکی از آنها ثابت و دیگری آهنربایی است که بروی قسمت متحرک درب یا پنجره نصب می شود و فاصله گرفتن این دو تکه سنسور از یکدیگر باعث ایجاد هشدار می شود.

سنسور بیم خطی

حفاظت از برخی مکان ها به وسیله دیوار یا فنس میسر نیست. مثلاً شما نمی توانید جلوی تراس یا پنجره خود را دیوار بکشید و یا در برخی موارد به دلیل حفظ زیبایی یا ظاهر طبیعی و سنتی مجموعه امکان فنس یا دیوار کشی وجود ندارد. در چنین مواردی باید از یک فنس یا دیوار مجازی استفاده نمود که سنسور های بیم خطی دقیقاً این کار را انجام می دهند.

سنسورهای بیم خطی دزدگیر امکان با ارسال و دریافت خطی امواج مادون قرمز بین دو نقطه که با توجه مدل سنسور می تواند بین ۲۰ تا ۲۰۰ متر باشد حصار نامرئی را ایجاد می کند و به محض تشخیص نفوذ هشدار امنیتی را به پنل دستگاه مرکزی دزدگیر ارسال می کند.

سنسور نشت آب

وظیفه اصلی این سنسور تشخیص نشت آب و ارسال هشدار آن به پنل مرکزی دزدگیر است. در اماکنی مانند زیر زمین، پارکینگ و یا هر محلی که نفوذ یا نشت آب مشکل ساز می‌شود می توان از سنسور تشخیص نشت آب استفاده نمود. این سنسور از قابلیت رسانایی آب جهت تشخیص نشت آب استفاده می‌کند.

دتکتور دود

سنسورهای تشخیص دود که به دتکتور دود معروف هستند قابلیت تشخیص دود ناشی از آتش سوزی را دارند. این نوع سنسور ها در مدل ها و قابلیت های مختلفی در بازار موجود هستند برای مثال برخی از این سنسور ها علاوه بر دود افزایش دمای محیط را نیز تشخیص می دهند.

برخی از دزدگیر های اماکن قابلیت اتصال دتکتور های دود را نیز دارند که ویژگی بسیار مهمی است. دزدگیر اماکن آیومکس علاوه بر پشتیبانی از دتکتور های دود باسیم و بیسیم به واسطه سنسور دمای دقیق داخلی خود که قابل برنامه ریزی نیز می‌باشد همواره دمای محیط را به صورت کاملاٌ آنلاین در اپلیکیشن اندرویدی شما نمایش می دهد.

باتری پشتیبان


باتری پشتیبان یکی از مهمترین اجزای دزدگیر اماکن است تا در صورت قطع برق به دلایلی همچون مشکلات شبکه توزیع یا خرابکاری سارقین دستگاه بتواند به فعالیت خود ادامه داده و امنیت محل مورد نظر را همچنان تامین نماید. مدیریت شارژ باتری پشتیان در دزدگیرهای اماکن باید به صورت خودکار صورت گیرد. دزدگیر اماکن آیومکس علاوه بر شارژ خودکار باتری کاهش ولتاژ باتری را نیز به شما هشدار خواهد داد.
Image

آژیر دزدگیر

اگر تمامی اجزای دزدگیر همانند سنسورها و دستگاه مرکزی به درستی عمل کنند در نهایت آژیر متصل به دستگاه فعال شده و باعث فراری شدن سارقین می شود. با توجه به اینکه آژیر ها در معرض آسیب های فیزیکی قرار دارند معمولاً آژیر سیستم امنیتی داخل پوشش محافظ قرار داده می شوند. برخی از دزدگیر های اماکن علاوه بر امکان اتصال آژیر خارجی دارای یک آژیر داخلی با صدای کمتر نیز هستند تا فعال و غیر فعال شدن سیستم امنیتی با صدای آزار دهنده آژیر اصلی اطلاع رسانی نشود یا برخی هشدارهای محیطی مورد نیاز کاربر از آن طریق اطلاع رسانی شود. دزدگیر های سری آیومکس و AMS این شرکت دارای آژیر داخلی (بازر) هستند که نحوه عملکرد آنها به راحتی توسط اپلیکیشن اندرویدی قابل برنامه ریزی است.